A 2020-ban elfogadott Nemzeti Energiastratégia egyik fontos célkitűzése, hogy az energiaszektor zöldítése a hazai háttéripar bázisán, a magyar gazdaság növekedését segítve, új munkahelyeket teremtve menjen végbe. A Kormány által 2021 májusában elfogadott Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégia olyan forgatókönyveket vázol fel, amelyekkel már a gazdaság egésze 2050-ig történő karbonmentesítésének törvényben rögzített célja is elérhető lesz. A stratégia ugyancsak kiemelt fontosságot tulajdonít azoknak a gazdasági és társadalmi kérdéseknek, amelyek alapos elemzésével biztosítható, hogy Magyarország a zöld átmenet nyertese legyen.
A ZKK ennek a célnak az eléréséhez egy zöld háttéripar fejlesztési koncepció kidolgozásával kíván hozzájárulni. Az első feladat a „zöld” iparágak körének tudományos igényű lehatárolása, hiszen korántsem egyértelműek azok a kritériumok, amelyek egy adott iparág környezet- és klímavédelmi szempontú értékelése során szerepet játszhatnak. Meghatározzuk a „zöldként” azonosított iparágak azon teljesítmény-mutatóit, amelyek javítása a stratégia célja, és amelyek nyomon követésével a végrehajtás sikere lemérhető. Felmérjük az egyes iparágak fejlődési potenciálját, támaszkodva a meglévő ipar-,energia-, és klímapolitikai dokumentumokban felvázolt pályákra. Javaslatot teszünk az ágazati célkitűzések elérését szolgáló eszközrendszer kialakítására, valamint kialakítunk egy olyan vállalati adatbázist, amely tartalmazza a hazai zöldgazdaság fejlesztés szempontjából meghatározó vállalati kör publikusan elérhető fontosabb adatait, és a későbbi szakpolitikai elemzések valamint az intézkedések nyomon követésének alapvető eszköze lehet.
Zöld Háttéripar Fejlesztési Koncepció
Téma szakmai vezetője: dr. Kaderják Péter
Workshopok
A Zöld Háttéripar Fejlesztés projekt első műhelyvitáját 2022. 02. 18-án 10:00 – 11:30 között rendeztük. Témája a „zöld” iparágak körének tudományos igényű lehatárolása volt, hiszen korántsem egyértelműek azok a kritériumok, amelyek egy adott iparág környezet- és klímavédelmi szempontú értékelése során szerepet játszhatnak. A rendezvény online formában zajlott. A műhelyvitán a ZKK által megbízott külső szakértők mellett a témakörrel foglalkozó államigazgatási és akadémiai szakértők, kiválóságok vettek részt meghívásos alapon.
Program:
A Zöld Háttéripar Fejlesztési Koncepció második műhelyvitájára 2022. 04.14-én 10:00– 11:30 között online módon került sor. Témája az I. workshop alapján lehatárolt iparágak „zöld” teljesítményének értékelése volt. A műhelyvitába a korábbi eseményen részt vett szakértők és a témakörrel foglalkozó államigazgatási és akadémiai kiválóságok mellett új szakértők is bekapcsolódtak.
Program:
A harmadik, záró workshop a zöld átmenetben leginkább érintett iparágak pénzügyi/gazdasági teljesítményének értékelési lehetőségeit járta körbe, és az eredményeknek a környezeti teljesítménnyel való lehetséges összefüggéseit vizsgálta. A workshopra 2022. április 26-án került sor, amelyen dr. Böcskei Elvira, a BME Pénzügyek Tanszék vezetőjének előadása után a hazai pénzügyi szakma szakértői vitatták meg az elhangzottakat.
HU-1111 Budapest,
Bertalan Lajos u. 2. 8. em
+36 1 463 1737