Az áramszektor következő évtizedeinek kulcsterülete a rugalmasság. Az elosztói rugalmassági piac kialakításának módja döntő hatással lehet a dekarbonizációs lépések sikerességére. Ennek az új piacnak egyszerre kell képesnek lennie a már most is egyre jelentősebb DSO szintű kihívások megválaszolására és a már létező, de átalakulóban lévő rendszerszintű szabályozási piac hatékony kiegészítésére.
A 2021-2022-ben megszervezett Elosztói Rugalmassági Piac Implementációs Fórum mellett a ZKK kutatás-fejlesztési projekt keretében elosztói rugalmassági piac szimulációs modellt fejlesztett.
Az ERPI Fórum nyilvános anyagai:
Fórum alkalmak
A Fórum I. alkalma 2021. július 20-án 10:00 – 12:00 között került megtartásra az ITM-ben. Az I. alkalom célja az elosztói rugalmassági piac kialakításával kapcsolatos helyzetkép felállítása volt, a szabályozói oldal, az elosztói szabályzati bizottság, a Mavir és a potenciális szereplők bemutatták, hol tart a folyamat és mik a fő szempontok az elosztói rugalmassági piac implementációjával kapcsolatban.
Az ERPI Fórum II. alkalma 2021. október 11-én 14:30-16:30 között került megtartásra. A fórum témája a független aggregátori modell kérdéseinek megvitatása volt.
Program:
Az ERPI Fórum III. alkalmát 2022. február 16-án rendeztük, 09:30-11:30 között. A téma az elosztói rugalmassági piac lehetséges termékei volt.
Program:
Az ERPI Fórum IV. alkalmára 2022. március 2-án került sor, online rendezvény keretében.
A fórumon megismerhettük az elosztói rugalmasság területén több szempontból is érintett egyik legnagyobb hazai szereplő, az E.ON csoport elképzeléseit, rugalmassági koncepcióját.
Program:
Az ERPI Fórum V-VI. alkalmát 2022. október 17-én tartottuk, hibrid (személyes+online) részvétel mellett.
A rendezvény első témája (V. Fórum) az elosztói rugalmassági piac várható termékeit járta körül. Először az Elosztói Szabályzati Bizottság Rugalmassági Albizottságának terveit, majd az innovációs Flex.ON projekt termékkoncepcióját ismerhettük meg.
A rendezvény második témája (VI. Fórum) az elosztói rugalmassági piachoz kapcsolódóan a TSO-DSO kooperáció fő pontjait járta körül. Balog Richárd, a Mavir rendszerirányítási és piacműködtetési igazgatója ismertette a témában meghozott fő döntéseket, továbbá bemutatta, milyen fejlesztések, fejlemények várhatók a rendszerszintű szolgáltatások piacán, amelyek a decentralizált termelők és keresletoldali válasz szereplők piacra lépését támogathatják.
Program:
HU-1111 Budapest,
Bertalan Lajos u. 2. 8. em
+36 1 463 1737